پروژه کارافرینی طرح ایجاد مکانهای اطلاع رسانی

پروژه کارافرینی طرح ایجاد مکانهای اطلاع رسانی در ۲۴ صفحه ورد قابل ویرایش

پروژه کارافرینی طرح ایجاد مکانهای اطلاع رسانی در ۲۴ صفحه ورد قابل ویرایش

پیشگفتار :

با یاد و نام خدا نوشته ی خود را آغاز می کنم ، امید به آنکه با یاری پروردگار بتوانم طرح خوب و مورد پسندی را ارئه دهم .

پیش از هر چیز از استاد گرامیم در درس کارآفرینی ، جناب آقای موحد سپاس فراوان را دارم ، چراکه علاوه بر آموزشهای کارآفرینی ، به من درس داشتن زندگی موفق را که قطعاً سرمایه ای برای آینده ی من به حساب خواهد آمد را آموزش دادند . از خداون متعال آرزوی سلامت و سعادت ایشان را آرزومندم .

پس از درک موضوع کارآفرینی ، برای بهتر و متفاوت بودن طرح خود ، بدنبال پروژه ی مناسبی بودم تا قابل توجه همگان باشد ، به همین دلیل برای انتخاب بهتر موضوع سعی کردم تا جنبه های مختلف موضوعات کارآفرینی را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهم تا از انواع آن یک نوع را بعنوان منتخب برگزیده و از آن نوع طرح خاصی که احتمالاً برای دیگران انتخاب نشده را ارئه دهم .

در این بین با پرسشهایی که از دیگر دوستان درباره ی انتخاب موضوع و نحوه ی ارائه و تحقیق درباره ی طرحشان داشتم ، به خصوصیاتی در هر نوع از پروژه های کارآفرینی برخورد کردم که باعث شد بدنبال یک پروژه ی مناسب و متفاوت از انواعی که معمولاً دیگران انتخاب نموده بودند باشم ، چراکه اغلب افراد برای این پروژه فقط بدنبال اطلاعاتی در زمینه ی نحوه ی ایجاد یک شغل و شرایط و امکانات مورد نیاز یک شغل بودند و این گونه طرح ها ممکن بود به تمایلات و نیازمندیهای دیگر اعضا پاسخگو نباشد و فقط بعضاً به اطلاعاتشان بیافزاید . به همین دلیل به دنبال طرحی برآمدم تا علاوه بر پوشش علایق و تمایلات مختلف ، با به اجرا در آمدن آن ، بخشی از نیازهای افراد مختلف جامعه را در بر گیرد و هم شرایط یک طرح کارآفرینی را دارا باشد و تا حد ممکن انواع دیگر پروژه های کارآفرینی را نیز در بر گیرد . در این بین طرح ایجاد اماکن اطلاع رسانی جامع با شرایط متفاوت از نمونه های موجود به ذهنم خطور کرد و با تحقیقات در این زمینه از طرق مختلف از جمله اینترنت و جستجو در سایتهای کارآفرینی و مراجعه به مکانهای اطلاع رسانی فعلی و با یاری از تفکراتم نسبت به موقعیتها و شراط گوناگون به اطلاعاتی دست یافتم که در این زمینه بهتر مرا یاری کرد .

متن فعلی خلاصه ای از این طرح بوده که در حال حاضر مراحل اولیه ثبت این طرح ( بخش عدم تشابه طرح ) در سایت کارآفرینی در حال انجام است .

امیدوارم به لطف خدا مورد توجه خوانندگان این طرح قرار گیرد .

فهرست مطالب

پیشگفتار ۲

مقدمه ۵

توضیحات درباره طرح ۷

تأثیرات و اهداف طرح ۹

چگونگی کار و فعالیت این مکانها ۱۲

چارت تقسیم بندی بخشهای مراکز اطلاع رسانی ۴۱

شرایط و نحوه ی ایجاد چنین مکانهایی چگونه است ؟ ۱۸

کنترل بصورت دولتی یا واگذاری به بخش خصوصی ؟ ۱۹

ایجاد بخشی برای اطلاع رسانی درباره ی کالاها و لوزم مصرفی ۲۲

نتیجه ۲۴

مقدمه :

احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده و یا با افرادی برخورد کرده اید که در تصمیم گیریهای مهم دچار مشکل شده اند و این مشکل عمدتاً به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ی مورد انتخاب خود بوده است ؛ برای مثال برای انتخاب یک رشته تحصیلی اغلب افرادی که در موقعیت تصمیم گیری قرار می گیرند ، بدون داشتن اطلاعاتی در مورد موضوع رشته ی ورودی و یا با داشتن اطلاعات اندک ، دچار چندگانگی در انتخاب شده و بلاجبار به یکی از آن رشته ها وارد شده که ممکن است با شرایط وخواسته های فرد هماهنگ نبوده و بعد از مدتی وی را با مشکل مواجه کند .

این اتفاق در بسیاری از زمینه های مختلف زندگی ، که در آنها نوع انتخاب نقش اصلی را دارد اتفاق می افتد ، برای مثال : در انتخاب رشته ورزشی ، هنری ، تحصیلی ، شغلی و … .

این نوع تصمیم گیریها موجب پشیمانی از اتلاف وقت و هزینه مادی و معنوی شده و چه بسا افرادی بعد از مدتها به این نتیجه خواهند رسید که راه را اشتباه آمده اند و باید از راه دیگری وارد می شده اند و این امر باعث می شود که یا این افراد اجباراً در این رشته ادامه فعالیت دهند و یا حتی بعد از این مدت مجبور به خاتمه کار ویا شروع دوباره از نقطه ی دیگری شروع کنند .

این نوع اشتباهات در ظاهر فقط به بخش کوچکی از جامعه یعنی همان فرد تصمیم گیرنده و شاید بعضی از اطرافیان وی تأثیر منفی بگذارد ، در صورتیکه این نوع تصمیمات بخش عظیمی از سرمایه های جامعه را که برای آن فرد ،‌ از لحظه ورود و ادامه ی فعالیت در آن زمینه قرار داده شده را از بین می برد و همچنین ایجاد هزینه ی فرصت زیادی می کند و ضرر بسیار بزرگی را با عدم فعالیت و یا تغییر و یا حتی ادامه ی بی انگیزه ی آن رشته توسط افراد این چنینی بر روی جامعه شامل می شود .

حال برای حل این چنین مشکلات و کمتر کردن اینگونه اشتباهات باید راه حل های مختلفی را در نظر گرفت و بهترین ها را برای اجرا در تکمیل نمود . بعنوان یک راه حل موثر ، می توان مکانها و یا اداره جاتی را ایجاد کرد تا در این مکانها عرضه ی اطلاعات در زمینه های مختلف داده شود تا افراد از اتلاف وقت و سرمایه و سردرگمی فراوان در امور مهم زندگی درآیند و با دید بازتر ، با اتلاف وقت کمتر و با انگیزه ی بیشتر و قوی تر شروع به فعالیت کرده و فعالیت خود را ادامه دهند .

همانطور مشخص است بسیاری از اشتباهات افراد جامعه در زمینه های مختلف ، از نداشتن اطلاعات صحیح در آن زمینه است . براستی چرا باید با داشتن چنین سرمایه ی عظیمی ، از آن بهره ی صحیح نبرده و آنرا در اختیار تمام بخشهای جامعه قرار نداده تا از این سرمایه ی بزرگ بصورت صحیح تر استفاده شود ، در صورتی که می توان از این سرمایه ی عظیم بهره ی فراوان برد ؟

در ادامه توضیحات مختصری درباره ی اجرا و بکارگیری این طرح داده خواهد شد .

توضیحات کلی درباره طرح :

در حال حاضر مکانها و یا بخشهای مختلفی برای ارائه ی اطلاعات مختلف و در زمینه های مختلف ایجاد شده و وجود دارد ، اما می توان گفت هیچکدام از این بخشها و موسسات ، اطلاعات جامعی در اختیار مراجعه کنندگان قرار نمی دهند و تنها راهنمایی ها و اطلاعات جزئی ویا خیلی کلی را در زمینه های کاری مختلف ارائه می دهند و حتی در مواردی به هیچ عنوان اطلاعات داده نمی شود و در مواردی باید از اطلاعات بخشهای دیگر نیز کمک گرفت تا شاید تکمیل کننده بخشهای دیگر شود . در اینصورت به منظور راحتی بیشتر و صرف هزینه کمتر و … می توان با نوآوری بررسی شده ، دست به ایجاد مکانها یا ادارات ونهادهایی زد که بوسیله آنها اطلاعات مختلف در زمینه های مختلف بطور یکجا و دقیق تر جمع آوری شده باشد و در اختیار نیازمندان و علاقه مندان به این اطلاعات قرار گیرد تا با استفاده از این اطلاعات بتوانند دست به تصمیمات دقیق تری در زمینه های مختلف کاری ، تحصیلی ، ورزشی و … بزنند و با این کار به اهداف زیادی نزدیک شوند . ( به امید خدا … )

بطور کلی ، کار این مکانها می تواند به این صورت باشد که اطلاعاتی را از پایه و اصول انجام یک کار و تصمیم گیری درباره ی آن ، تا ادامه ی این مسیر را جمع آوری کرده و با انجام تغییرات و مرتب کردن این اطلاعات و در اختیار قرار دادن این اطلاعات به علاقه مندان اهداف مهمی را در پی داشته باشند . بطور کلی می توان گفت حیطه ی قرار گرفتن این اطلاعات می تواند از به ظاهر کوچکترین بخشهای جامعه گرفته و تا بزرگترین بخشها قرار داشته باشد ، چرا که تصمیمات بزرگ و بخشهای بزرگ از ابتدا بزرگ نبوده و از بخشها و تصمیمات کوچک تبدیل به تصمیمات بزرگ شده . به همین دلیل در این مکانها اطلاعات مختلفی در زمینه های متفاوت از جمله چگونگی و اطلاعاتی درباره انواع انتخاب رشته تحصیلی ، شغلی ، هنری و … ارائه می شود ، که هر کدام از این انواع به زیر مجموعه های کوچکتر با اطلاعات جزئی تر تبدیل می شوند .

اهداف و ثمرات این طرح :

این کار اهداف و ثمرات زیادی را در صورت به اجرا در آمدن صحیح ، به دنبال خواهد داشت که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره خواهد شد ، همچنین در طی توضیحاتی که در متن داده می شود ، به بعضی از دیگر اهداف قابل دسترسی نیز اشاره می شود .

بطور کلی می توان گفت که به اجرا گذاشتن این طرح ، در سطحی برای استفاده کنندگان از آن اطلاعات ( در جزء ) اثر گذار بوده و بخشی نیز بر کل جامعه ( در کل ) اثر خواهد کرد ، برای نمونه به چند مورد اشاره می شود :

برخی تاثیرات و اهداف در جزء :

۱ – فرد در تصمیم گیری در موارد مختلف زندگی ، با شرایطی که پیش رویش در این مکانها قرار می گیرد ؛ یعنی با کسب اطلاعات مختلف در زمینه های مختلف و با امکان مقایسه ی این اطلاعات ، می تواند بهتر عمل کند و تصمیمی با درصد خطای کمتر بگیرد .

۲ – در صورتی که راه تقریبی فرد مشخص شود و در صورتی که این راه با شرایط وی سازگار تر بوده باشد ، فرد با انرژی و با امید بیشتری به فعالیت برای رسیدن به نقطه ی مورد نظر خود می پردازد .

۳ – فرد می تواند برنامه ریزی دقیق تری برای فعالیتهای آینده ی خود داشته باشد .

۴ – وقت کمتری صرف کسب اطلاعات مختلف در زمینه های مختلف صرف می شود که تصمیم گیری سریع تر را نیز در پی خواهد داشت .

۵ – سرمایه ی کمتری برای تصمیمات اشتباه صرف می شود ، چرا که تصمیمات دقیق تر و بطور صحیح تر گرفته خواهد شد و اشتباهات در آن کمتر می شود و در نتیجه سرمایه کمتری را خواستار است .

۶ – افراد مراجعه کننده با ورود به این مکانها خود به خود با موضوعات مختلف دیگر در زمینه های مختلف آشنا می شوند و این باعث می شود تا سطح اطلاعاتیشان بالاتر برود و از این اطلاعات در زمینه های مختلف استفاده کنند .

۷ – بطور کل تاثیراتی نیز بر جامعه خواهد داشت که این تاثیرات بر بهبود جامعه بر سطح رفاه افراد جامعه تاثیر بیشتری خواهد داشت .

۸ – … .

برخی تاثیرات و اهداف در کل :

همانطور که مشخص می شود ، کل ، از جزء تشکیل می شود و در صورتی که جزئی وجود نداشته باشد ، کلی نخواهد بود . پس می توان گفت تمام تاثیراتی که بر جزء وارد میشود به نوعی بر کل نیز اثر گذار خواهد بود که علاوه بر آنها می توان به نکات زیر نیز اشاره کرد :

۱- به هدر رفتن سرمایه هایی که دولت برای انجام یک عمل برای یک فرد صرف می کند کمتر می شود ؛ برای مثال اگر فردی برای ادامه تحصیل خود ، رشته ای را بر می گزیند ، علاوه بر اینکه هزینه ای را بر دوش خود و خانواده می گذارد ، هزینه ی زیادی را نیز بر دوش دولت قرار می دهد . در صورتی که فرد پس از این انتخاب ، به هر دلیلی از انتخاب خود پشیمان گردد ، در این میان این سرمایه ها از بین رفته و سوخت می شود و دیگر قابلیت بازگشت نخواهد داشت . با این کار درصد چنین تغییراتی کمتر می شود و هزینه ی کمتری صرف این کار خواهد شد .

۲ – این اطلاعات به خودی خود می تواند در تصمیم گیریهای بزرگ دولت نیز کمک کننده و تاثیر گذار باشد .

۳ – یکی از اهداف دولت ، داشتن جامعه ای هدفمند و پویاست ، که با این طرح تا حد قابل توجهی ، جامعه از حالت سردرگمی درآمده و بصورت هدفمند تر به راه خود ادامه می دهد .

۴ – … .

شرایط و نحوه ی ایجاد چنین مکانهایی چگونه است ؟

برای ایجاد چنین مکانهایی ، ابتدا نیاز به اجازه ی دولت در صورت تایید قابلیت اجرایی شدن این طرح است و پس از آن با توجه به اینکه این مکان باید بصورت خصوصی ، دولتی و یا دولتی – خصوصی ایجاد شود ، شرایط تشکیل آن متفاوت خواهد بود . پس از مشخص شدن این مراحل و انجام آن ، با توجه به کار این اماکن ، برای فعالیت نیاز به چند نکته ضروریست ، از جمله : برای تشکیل احتیاج به افراد متخصصی برای بدست آوردن و بروز رسانی اطلاعات مربوط در هر بخش مخصوص به خود است و این کار خود احتیاج به کارشناسی ، مدیریت و تخصیص دقیق نیروهای متخصص در هر بخش را دارا است . بعد از آن و در کنار این نیروها ، افرادی نیاز است تا اطلاعات بدست آمده را طبقه بندی و مرتب کرده و طبقات مرتبط به یکدیگر را مشخص کنند ، تا دسترسی به آنها بصورت ساده تر و سریعتری انجام گیرد . همچنین افرادی نیاز است تا این اطلاعات را در قسمتهای مختلف ثبت و نگهداری کرده و آنها را به بخشهای زیر مجموعه ای و افراد علاقه مند انتقال دهند .

همانطور که مشخص است ، با اجرای این طرح ، موقعیت شغلی زیادی ایجاد می شود ، که باعث می شود افراد با تخصص خود مشغول فعالیت شوند و بخش زیادی از مشکل بیکاری در جامعه ما حل خواهد شد .

شرایط ایجاد بصورت دولتی و بخش خصوصی :

ایجاد واداره ی این اماکن ، در صورتی که توسط بخش خصوصی یا دولتی ایجاد شود ، از هر جهت بصورت زیر خواهد بود :

در صورت ایجاد چنین مکانهایی توسط بخش خصوصی ، بار هزینه ای زیادی از دوش دولت برداشته می شود ، مسئولیت دولت از این زمینه کمتر می شود ، در بین این مکانها رقابت بیشتری حاکم می شود ، با رقابتی شدن اطلاعات بصورت ارزان تری فروخته می شوند ، کار بصورت خصوصی ایجاد می شود ، در آمد بوجود می آید و … که می توان گفت تمام موارد گفته شده جزء فایده های این کار نخواهد بود و بخشی از موارد گفته شد از مضررات آن بحساب می آید ، ازجمله :

– در صورت خصوصی شدن و در اختیار قرار دادن اطلاعات بصورت پولی ، هر کسی در جامعه نمی تواند از این اطلاعات برای تصمیم گیری خود استفاده کند و کاربرد این اطلاعات کمتر خواهد شد ، در صورتی که یکی از اهدافی که این کار بدنبال خواهد داشت ، تغییراتی است که در تمام جامعه و نه در بخشی از جامعه که قدرت خرید بیشتری دارند ، اعمال کند .

– ممکن است در صورتی که بخش خصوصی اداره کننده باشد ، اطلاعات متفاوت بوده و چندگانگی در ارائه اطلاعات توسط بخشهای مختلف ایجاد شود ، در نتیجه افراد جامعه قدرت تصمیم گیری کمتری خواهند داشت ، چرا که با مقایسه بخشهای مختلف به تفاوت آنها پی برده و نمی توانند بعضی اطلاعات را برای تصمیم گیری خود صحیح بدانند ، در نتیجه اعتماد مردم نسبت به این مکانها کم می شود و استفاده از آنها نیز کم خواهد شد .

– امکان جعل اطلاعات توسط بخشهای مختلف برای جلب مشتری بیشتر ، بیشتر خواهد شد ، در نتیجه افراد نمی توانند تصمیم گیری درستی داشته باشند .

– و … .

همچنین در صورتی که این مکانها بصورت دولتی ایجاد شوند :

– دولت از تصمیم گیری صحیح افراد ، سود قابل توجهی خواهد برد و سرمایه ی زیادی که در حال حدر رفتن از این طریق می باشد ، صرفه جویی خواهد شد .

– دولت با تشکیل چنین سیستمی می تواند کنترل دقیق تری بر روی بخشهای مختلف داشته باشد ، بدین صورت که با اطلاعات به روزی که از بخشهای مختلف بدست می آید می تواند نحوه ی کار هر بخش را چه دولتی و چه خصوصی دقیق تر کنترل کند .

– ایجاد توسط دولت ، باعث تنظیم دقیق تر و هماهنگ تر اطلاعات در بخشهای مختلف را شامل می شود و کار جمع آوری اطلاعات را یکبار و با هزینه کمتر و بصورت دقیق تر انجام می دهد ولی در صورت خصوصی بودن ، هر بخش خصوصی باید اطلاعات را خود جمع آوری کرده و این کار هزینه ها را افزایش می دهد و دقت در کار را کم خواهد کرد .

– در صورت دولتی بودن این مکانها ‌، قابلیت استفاده به تمام افراد جامعه خواهد بود و تمام اعضاء جامعه برای تصمیم گیری های خود می توانند از این اطلاعات بهره ببرند .

– در صورت دولتی بودن ، امکان جعل اطلاعات بسیار کم می شود و حتی می توان گفت از بین می رود ، زیرا اطلاعات عمومی که قرار است در اختیار تمام مردم قرار گیرد بصورت هماهنگ با تمام بخشها در سطوح مختلف خواهد بود و در صورت از بین رفتن این هماهنگی اشکالات به وضوح دیده خواهد شد .

دریافت فایل

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.