Skip to main content

پروژه کارآفرینی شرکت پیشتاز قطعه سناباد ( M.S.T GROUP )

پروژه کارآفرینی شرکت پیشتاز قطعه سناباد ( MST GROUP )در ۹۶ صفحه ورد قابل ویرایش

پروژه کارآفرینی شرکت پیشتاز قطعه سناباد ( M.S.T GROUP ) در ۹۶ صفحه ورد قابل ویرایش

تاریخچه مجموعه سازی توس :

شرکت مجموعه سازی توس در ۱۸ کیلومتری جاده قوچان واقع است ، این شرکت فعالیت خود را با عنوان مجموعه سازی از سال ۷۳ باهدف تولید ومونتاژ انواع اکسل عقب و جلو ، گیربکس ، فرمان کامل و سازی قطعات موتوری خودرو ، جهت برطرف کردن نیاز کارخانجات خوردو ساز ( OE ) آغاز نمود .

این شرکت درحال حاضر بزرگترین تولید کننده اکسل برای ایران خودرو و تنها تولید کننده میل فرمان پیکان درسراسر کشور است .

حالا به این میپردازیم که چه عواملی دست به دست هم داده تا این شرکت با این عظمت به وجود آید :

مدیریت عامل این شرکت جناب آقای فارسیان می باشند ، ایشان درسالهای قبل از پیروزی انقلاب به خاطر اینکه یکی از دانشجویان ممتاز بودند توانستند بورس تحصیلی انگلستان را کسب کنند و برای دامه تحصیل عازم انگلستان شوند .

درزمان تحصیل به خاطر تفکر اقتصادی بالایی که داشتند تصمیم به صادرات فلزات آلیاژی کارخانجات از انگلستان به ایران می گیرند ، جنس این فلزات از فولادهای آلیاژی بود ، که به خاطر کم بودن این آلیاژها در ایران و احتیاج بااین آلیاژها ، ایران بازار خوبی برای این صادرات بود .

این صادرات ادامه داشت تا پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی ، در آن زمان آقای فارسیان به خاطر تحریمهایی که وجود داشت و به خاطر نیاز مبرم کشور و کمک به رشد و شکوفائی اقتصاد اقدام به واردکردن مواد ودستگاههای صنعتی و قطعات کلیدی دست دوم نمودند.

از دلایل دیگر انتخاب ایران میتوان به دلایل زیر اشاره کرد :

۱- پایین بودن هزینه انرژی ( سوخت ارزان )

۲- نیروی کار زیاد

۳- شناخت کامل از بازار ایران

۴- حمایت دولت

با گذشت زمان واتمام جنگ برای کمک به بی نیاز کردن کشور عزیزمان از بیگانگان وکم به رشد صنعت که درآن زمان دچار رکود بود اقدام به احداث یک شرکت قطعه سازی نمودند .

محصولات تولیدی این کارخانه قطعات اکسل پیکان بود شامل : پلوس ، هرزینگ ، پوسته مرکزی ، کوپلینگ ، فلانچ و توپی چرخ بود .

و حالا همینطور که دربالا ذکر شد با گذشت زمان تبدیل به یک شرکت مجموعه سازی شده است :

حساسیت قطعات از یک سو و تأثیری که این قطعات درسرنوشت سرنشینان خودرو دارد ، از یک سو دیگر تلاش شرکت را برای اخذ دانش فنی از شرکتهای معتبر اروپایی در پی داشته است . حاصل تلاش این شرکت دراین راستا :

ü اخذایسانس و تکنولوژی ساخت اکسل پیکان از کمپانی K.T.L انگلستان

ü جعبه فرمان پیکان ازکمپانی BURMAN انگلستان

ü تأیید از کمپانی PEUGEOT فرانسه جهت تولید اکسل پژو گردیده است .

این شرکت توانسته درسالهای اخیر باارتقاء سطوح تولیدات خود به عنوان یکی از اصلی ترین شرکتهای تأمین کننده مجموعه ایران خودرو مطرح باشد .

شرکت نامبرده توانسته با استفاده از راهکارهای زیر به صرفه جویی تا میزان ۸۰% ونیز تأمین فضای تولیدی مطلوب جهت ارائه خدمات به صنعت خودروسازی ارائه نماید :

۱- نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در شرکت لیسانس دهنده.

۲- تجهیزات کارخانه به ماشین آلات وتکنولوژی مدرن اروپای غربی .

۳- بهره مندی از دانش فنی و لیسانس شرکت های مزبور .

۴- استقرار دستگاهها و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی از قبیل :

ü دستگاه تست نویز دیفرانسیل اکسل پیکان

ü دستگاه تست ضربه فرمان

ü دستگاه تست پیچش پینتون فرمان

ü دستگاه تست خستگی و سایش فرمان

ü گراف گشتاور فرمان

ü خط رنگ پودری الکترواستاتیک .

قطعات تولیدی این شرکت به شرح زیر می باشد :

۱- اکسل عقب پیکان

۲- اکسل عقب و جلو انواع پژو ( ۴۰۵ ، پارس ، سمند )

۳- اکسل عقب و جلو پژو ۲۰۶

۴- فرمان کامل پیکان

این شرکت برای تبدیل شدن از قطعه سازی به مجموعه سازی باید قطعات تولیدی سایر کارخانجات را خریداری می کرد و با انجام مونتاژ روی آنها ، آنها را به عنوان محصول پایانی به ایران خودرو تحویل می داد .

شرکت نام برده به علت پراکندگی شرکتها وزیاد بودن هزینه ها تصمیم به متمرکز کردن کارخانجات به صورت پارک صنعتی یا ( یک شهرک صنعتی کوچک ) گرفت .

این پارک دارای مساحت تقریبی ۲۰ هکتار می باشد که با گسترش شهرها هم اینک درنزدیکی شهر گلبهار واقع است .

پایان نامه ای که مطالعه می شود درباره پارک مجموعه سازی توس و یکی از کارخانه های زیر مجموعه آن است .

این مجوعه به خاطر این خاطر انتخاب شده است که شبیه به آن کم وجود دارد واز مدیریت بالایی برخوردار است و با درایت خاصی اداره می شود . سهامدار اصلی تمامی شرکتهای مجموعه سازی جناب آقای فارسیان می باشند و توسط ایشان درمجموعه سازی اداره می شوند .

معرفی شرکتهای زیر مجموعه مجموعه سازی توس :

۱- شرکت راد فرمان :

درسال ۱۳۶۱ فعالیت خود رابا هدف تولید قطعات جلوبندی انواع خودرو های سبک و سنگین آغاز نمود .

از گواهینامه های اخذ شده توسط این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- گواهینامه ISO 9002 از شرکت QMI کانادا . ۲- نشان استاندارد ملی ایران جهت کلیه محصولات . ۳- اخذ گواهینامه QS 9000 از شرکت URS . 4- اخذ گواهینامه ISO TS 16949:2002 .5- عضو شبکه جهانی IQNET .

2- شرکت حرکت سازان توس :

این شرکت فعالیت خود را از سال ۷۷ باهدف تولید انواع چهارشاخ گاردان و فرمان میل رابط فرمان خودروهای مختلف : جهت برطرف کردن نیاز کارخانجات خودرو ساز (OE) و بازارهای داخلی (AM ) تحت لیسانس GMBو KYOWA ژاپن آغاز نمود .

۳- شرکت خدمات مهندسی راد توس :

فعالیت خود را از سال ۷۷ با هدف به کار گیری کلیه کارخانجات M.S.T GROUP از خدمات طراحی آزمایشگاهی ، تحقیقاتی کاربردی وبانک اطلاعاتی آغاز نموده است .بطوریکه به عنوان هسته مرکزی R&D در گروه مطرح می باشد .

۴- شرکت پیشتاز قطعه سناباد :

این پایان نامه درباره این شرکت می باشد که در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد .

۵- شرکت حدید اخگر سناباد :

یکی از واحدهای شرکت مجموعه سازی توس بوده که فعالیت خود را از سال ۸۲ با هدف تولید قطعات به روش فورج سرد بصورت مستقل آغاز نموده است . این شرکت عضو فعال مرکز عملیات حرارتی Wolfson انگلستان نیز می باشد .

۶- شرکت فورج گستر سناباد :

از دیگر واحدهای شرکت مجموعه سازی توس می باشد که درسال۸۲ باهدف تأمین قطعات آهنگری مجموعه بطور مستقل تحت عنوان فورج گستر سناباد آغاز به کار نمود .

۷- شرکت تراش رایانه توس :

این شرکت درسال ۷۹ با هدف ساخت و مونتاژ انواع ماشینهای ابزار و قالبهای صنعتی بویژه دربخش خودرو فعالیت خود راآغاز نمود .

در راستای نیل به اهداف تعین شده ، موفق به اخذ نمایندگی از دو شرکت معتبر ۶۰۰ Group (COLDHESTER) انگلستان و HMT هندوستان در خصوص ماشین ابزار واخذ نمایندگی از شرکت CEJOHANSSON سوئد در زمینه دستگاههای اندازه گیری دقیق گردیده است .

۸- شرکت پیشتاز کلاچ اسفراین :

این شرکت فعالیت خود را از سال ۸۲ با هدف تولید انواع دیسک وصفحه کلاچ خودروهای سبک و سنگین ، جهت برطرف نمودن نیاز کارخانجات خودروساز (OE) وبازار های داخلی (AM) تحت لیسانس OP انگلستان آغاز نمود .

ب : مسئول کنترل مدارک ومستندات :

لازم است قبل از تولید ، مشخصات دقیق محصول معلوم شود تا از تولید آن به طور کارآمد مطمئن شد . تصمیمات لازم در ارتباط با میزان و نوع تجهیزات ، طرح ریزی و منابع انسانی نباید اخذ شود مگر زمانی که محصولات تولید را به خوبی تعریف کند .

در واقع این گونه تعریف می شود که :

روش های مکتوب شده و فرم های جاری که طبق استاندارد می باشد و برآورده کننده نیازهای آن است که زیر نظر مسئول کنترل مدارک و مستندات می باشد . بررسی این فرم ها از نظر به روز بودن و تطبیق مناسب آنها با یکدیگر ورعایت مشخصه های مورد نیاز هر واحد اجرایی از الزامات است .

این واحد به صورت secret می باشد و این فرم ها از نیازهای استاندارد و نیازهای شرکت آمده ودر نهایت هر فرمی مشخص می کند که می خواهد به منطقی خاص برسد .

ج: مسئول آدیت محصول وتولید :

واژه آدیت به معنای بازرسی وممیزی می باشد. و آدیت محصول یعنی اینکه یک سری مشخصات و خصوصیات را در مورد محصول یا قطعه تولید شده بررسی نماییم . آدیت ها همانطور که درتیتر مربوطه آمده است شامل دو نوع می باشد :

۱- آدیت تولید :

بازرسی از قطعات در حال تولید وقطعاتی است که در حین فرآیند تولید ساخته شده اند .

۲- آدیت محصول :

۳- بازرسی از قطعات یا محصولات تولید شده نهایی می باشد که قابلیت ارسال را دارند .

برای هر کدام از دو گروه فوق استانداردهای مربوط به خودش مورد بررسی قرار می گیرد و گزارش روزانه عملکرد تولید را مسئول تولید ارائه می دهد .آدیتها برای این در کارخانه پیشتاز قطعه وجود دارند که مطمئن باشیم قطعات تولید شده طبق نیازمندیهای مشتری می باشد و از نظر کیفیت و مسائل فنی و حتی شاخص های مالی موردی وجود ندارد و همه چیز قابل اطمینان است .

د: مسئول ابزارهای کیفی و کارشناس ابزارهای کیفی :

این قسمت تشکیل شده است از :

کنترل فرآیند آماری و SPC که در واقع نمودارهای خاص می باشد .

هزینه یابی کیفیت شامل روش های اجرایی می باشد که در شرکت پیشتاز قطعه سناباد وجود دارد که متولی امر شده و روش های اجرایی تضمین شده استاندارد که قابلیت اجرایی را دارند می باشد .

مدیر تضمین کیفیت :

این شغل تحت سرپرستی مستقیم مدیر عامل ، انجام امور مربوطه به بر پایی و حفظ سیستم کیفیت و گزارش دهی در مورد تضمین کیفیت و پیگیری جهت رفع عدم انطباق های به وجود آمده رابه عهده دارد . افرادی که می خواهند دراین شغل ایفای نقش نمایند باید مدرک تحصیلی لیسانس مکانیک یا صنایع فیزیک کاربردی باشند و دارای ۲ سال تجربه نیز باشند .

آشنا بودن به کلیه مدارک مستلزم سیستم و کیفیت ، آشنایی با اصول استانداردهای ISO900 از مهارتهای این شغل می باشد .

از وظایف و مسئولیتهای این شغل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

پیشگیری از وقوع عدم انطباقات درمحصول ، فرآیند ، سیستم
تعهد وپشتیبانی در اجرا ونگهداری سیستم مدیریت کیفیت
مسئول رفع عدم انطباق های موجود در واحد تحت اختیار
تهیه چارت سازمانی و به هنگام سازی آن
شرکت در کلیه جلسات کیفی ، فنی و تولیدی
نظارت بر نگهداری سوابق کیفی در کلیه واحدها
مسئول توسعه سیستم کیفی تأمین کنندگان شرکت
نظارت بر ارزیابی انبار وشرایط انبار داری در بازه های شخصی
درصورت تغییر درسیستم ، لحاظ نمودن آن در مستند است .

واحد کنترل کیفیت :

کنترل کیفیت عبارت است از « اطمینان از تهیه وتولید کالا و خدمات بر طبق استاندارد های تعیین شده.»

کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید بر طبق استاندارد ها و مشخصات معین شده انجام می گیرد . بازرسی در حقیقت بخشی از کنترل کیفیت است که در قبل از تولید ، در زمان تولید وبعد از آن مورد اجرا قرار می گیرد .

کنترل کیفیت در کارخانه پیشتاز قطعه سناباد ، به ۳ شاخه اصلی تقسیم می شود که عبارتند از :

ü کنترل کیفیت ورودی

ü کنترل کیفیت حین تولید

ü کنترل کیفیت نهایی

۱-کنترل کیفیت ورودی : قطعات در انبار مواد ورودی نگهداری می شود که این کنترل در واقع ابعاد قطعات را مورد بررسی قرار می دهد .

۲- کنترل کیفیت حین تولید : قطعات بعد از آن به انبار کالای درجریان ساخت فرستاده می شود که طبق نظر مسئولین مربوطه طبق نقشه هایی که موجود است آن ها را کنترل می نمایند .

۳- کنترل نهایی : این کنترل کیفیت چیدمان قطعه را مورد بررسی قرار می دهد که در موازات آن واحد امور مهندسی قرار دارد .

هدف اصلی از کنترل کیفیت اطمینان از تهیه و تولید یک کالای به خصوص بر طبق استانداردهای تعیین شده می باشد . اهمیت کنترل کیفیت در کارخانجاتی که قطعات ماشین می سازند و یا دارای خط مونتاژ وتولید به شیوه انوهی هستند به خوبی مشهود است . به عنوان مثال کارخانه سازنده اتومبیل پیکان را در نظر بگیرید قطعات مختلف درمرا حل گوناگون باید بر روی شاسی ماشین نصب گردد . حال چنانچه پنجره آماده شده کوچکتر یا بزرگتر از قاب پنجره یا سوراخهائی که باید به هم وصل شوند بر روی هم منطبق نباشند ، چگونه حرکت خط تولید دچار اشکال خواهد شد .

در مواردی از کنترل کیفیت و بازرسی می توان در تشخیص معایب در جریان تولید ، و اشکالات موجود در ماشین آلات بهره گرفت .

گاه از تنظیم خارج شدن ماشین آلات یا از کار افتاردگی ابزار وعدم آشنایی کارگران به کار ویا عدم استفاده از مواد اولیه مناسب سبب می شود که مشخصات کالا از ضوابط واستانداردهای مشخص شده خارج گردد .

به طور کلی می توان اهداف کنترل کیفیت را به صورت زیر خلاصه کرد :

ü حفظ استانداردهای تعین شده

ü کشف و تصحیح انحرافات در پروسه عمل

ü کشف و اصلاح محصولات خارج از استاندارد

ü ارزیابی کارائی واحدها وافراد

مشکلات اساسی درکیفیت محصولات :

عوامل متعددی سبب می گردد تا کالائی بر طبق ضوابط و مشخصات تعیین شده تولید نگردد .از جمله این عوامل می توان نمونه های زیر را برشمرد :

۱- خطاهای انسانی :

درمواردی خطاها وعدم دقت نیروی انسانی سبب می شود تا کالا و قطعات بر طبق استانداردهای تعیین شده نباشد .این مسئله در کارخانه پیشتاز قطعه سناباد که به صورت قراردادی و بر حسب کمیت تولید شده دستمزد می پردازد به خوبی مشاهده می شود زیرا کارگران بیشتر سعی در بالا بردن کمیت تولید دارند تا بهبود کیفیت تولید .

گاهی عدم تخصص وآشنایی های لازم درنیروی انسانی سبب پائین آمدن کیفیت کالا می شود .بعضاً شخص تنظیم کننده ماشین آلات مرتکب اشتباه وخطا شده که مالاً درکیفیت کالای ساخته شده اثر می گذارد .

۲- مواد اولیه :

یکی دیگر از علل پایین بودن کیفیت کالاها ، وجود مواد اولیه نامرغوب می باشد .چنانچه مواد اولیه مطابق استاندارد نباشد بسیار مشکل است که کالائی مطابق با ضوابط تعیین شده به دست آمده آورد .

۳- محیط تولید :

محیط نامناسب تولید نتایج نامطلوبی بر کیفیت کالای تولید شده بر جای می گذارد . کار کردن در محیطی که از نور کافی برخوردار نیست می تواند برکیفیت ودقت در امر تولید تأثیر به سزایی داشته باشد . ارتعاشات زیاد سبب خارج شدن ماشین آلات وادوات دقیق از تنظیم می شود صداهای زیاد سب ایجاد اختلال در کار وکیفیت کاری افراد می گردد.

۴- ابزار وماشین آلات :

عدم وجود ماشین آلات وابزار مناسب ویا استهلاک در طول عمل سبب می گردد تا کالای ساخته شده منطبق بر استانداردها ومشخصات تعیین شده نباشد .

۵- ضعف در طراحی :

در مواردی اشکالات موجود در کالا تهیه شده ناشی از ضعف در طراحی اولیه محصول یا ماشین آلات می باشد .

دراین حالت مسئولین نمی توانند عمل مهمی را برای بهبود کالا انجام دهند و آگاهی از این مسئله که عیب حاصله نتیجه محاسبات و طراحی نامناسب می باشد ، سبب صرفه جوئی د رعملیات می گردد که با همیاری واحد فنی و طراحی کارخانه می توانند در رفع آن بکوشند .

واحد مهندسی :

واحد مهندسی را در اصطلاح مغز هر سازمان می گویند . واحد مهندسی مسئول بهبود در طرح محصول ومشخصات آن با انجام تحقیق ، توسعه ، طراحی و بالاخره تولید می باشند ، همچنین بامطالعه مهندسی باید ترتیبی اتخاذ کرد که کالای جدید با کمترین هزینه در کارخانه پیشتاز قطعه سناباد ساخته شود .

کار این واحد بهبود فرآیند تولید ورفع نواقص و مشکلات وبهینه کردن آنها می باشد و تغییرات نیز به وسیله این واحد انجام می شود .

این واحد قطعات را از لحاظ فیکسچرها یا نقشه ها تحلیل می کند ویا اینکه دستگاههایی را خریداری می کنند که بتواند قطعه ای خوب تولید کند ویا اینکه قطعات با چه ابزاری تراش بخورد که همه بر عهده واحد امور مهندسی می باشد .

تولید بر اساس دستور فرآیند می باشد برای هر قطعه مثلاً یک قسمت به وسیله یک مهندس انجام می شود ه از لحاظ ابعاد وهندسی مورد سنجش قرار می گیرد .

خط تولید :

لوله رابط اکسل عقب پژو ( تیوپ اکسل )

مواد خام این قطعه توسط شرکت Dilitex در انگلستان تهیه می شود به این ترتیب که این مواد به شکل لوله هایی به صورت باتول دربازار وجود دارد که خریداری می شود ، جنس و ابعاد آنها توسط واحد طراحی و مهندسی از قبل مشخص شده است . شرکت Dilitex این لوله ها را کمی بزرگتر از اندازه های مشخص شده برش می دهد و در جعبه های بزرگ بسته بندی کرده وبه ایران ارسال می کند .

قطعات پس از ورود به پیشتاز قطعه قبل از ورود به انبار و توسط واحد آزمایشگاه به صورت Random ( اتفاقی ) انتخاب شده و با توجه به کاربردی که این قطعه دارد آزمایشات بر روی آن صورت می گیرد ، وآزمایشگاه تأیید میکند که این قطعه خصوصیات مورد نیاز را دارد یا خیر؟

بعد از تأیید این قطعات توسط انبار ورودی تحویل گرفته می شود و در آنجا از نظر تعداد تأیید شده وبعد از درست بودن تأییده توسط انبار صادر شده وقطعات وارد انبار می شود ، درتمامی این مراحل تضمین کیفیت نظارت دارد .

اولین قسمت بعد از تأیید ، ماشین کاری لوله است که لوله از دو طرف به طور همزمان توسط دو ابزارتراش می خورد تا هم قد و طول آن به اندازه مورد نظر برسد ، و از طرف داخل وخارج آن لبه ها پخ داده می شود و بعد وارد قسمت فرمینگ می شود دراین قسمت به وسیله دستگاه فرمینگ دو طرف آن به وسیله قلتکهای فشرده شده که و با چرخش ، قطر نوک میله ها به اندازه مورد نظر کاهش پیدا می کند وطولش هم کمی بلند تر شده و به اندازه اصلی می رسد . تمامی این قسمت ها به طور مداوم توسط تضمین کیفیت بررسی می شود .

مرحله سوم به قسمت سنگ زنی رفته ودراین قسمت به وسیله دستگاه سنگ ، قطعه به حرکت درآمده قطر دو طرفی که باریک تر شده سنگ زنی می شود وبه قطر نهایی می رسد ، دقت ماشین کاری این مرحله ۰/۰۰۱ mm می باشد .

در این قسمت ماشین کاری تمام می شود پس از باز بینی و کنترل کیفیت به قسمت شماره زنی می رود . درآن قسمت برای هر قطعه یک شماره سریال ، شماره شمارش ایران خودرو واسم شرکت حک می شود ، به وسیله این شماره ها می توان فهمید که این قطعه به وسیل? چه شرکتی ساخته شده ، تاریخ تولید ، سفارش و اینکه هر مرحله د ر چه تاریخی انجام شده وتوسط چه کسانی انجام شده است .

قطعه بعد از شماره زنی توسط تضمین کیفیت کنترل نهایی شده و به انبار قطعات ارسالی ( انبار محصول ) ارسال شده واز آنجا به مجموعه سازی توس ارسال می شود.

دریافت فایل

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *