Skip to main content

مقاله در مورد دست مصنوعی

مقاله در مورد دست مصنوعی

*مقاله در مورد دست مصنوعی*

مقدمه

انسان از دیر باز در جستجوی رفع معلولیت خویش بوده است و برای معلولیت عضوهایی مانند دست و پا،قطعات چوب و فلز را برای جایگزینی این اعضا استفاده نموده است.اما بطور مشخص پیشرفت تکنیک طراحی پروتز دست به روش الکتریکی بعد از جنگ جهانی دوم آغاز گردیده است.

فعالیت ساخت اندامهای مصنوعی (Artifitial organs) بیشتر مقارن با جنگهای بزرگ یا بعد آن بوده است که تعداد زیادی از جوانان قوی و نیرومند در صحنه های نبرد و یا مردم معمولی درزمان بمباران شهرها و یا در حین عمل جراحی دچار قطعی عضو می شوند و نیاز مبرم به اندام مصنوعی پیدا می کنند.

برای یک نوع اولیه، که به پای چوبی (peg-leg) یا دست چنگکی (Hook Hand) معروف بود، تاریخ ۱۸۶۶ ذکر گردیده است. بعد از جنگ جهانی دوم و با توجه به تعداد زیاد معلولین نوع دیگری از اندام مصنوعی بنام پروتز متصل به کابل cable connected prostheses طراحی وساخته شد کابل موجود در این پروتز به منظور محکم کردن انتهای اندام به سوکت (socket) و همچنین لنگر انداختن کابلهای عمل کننده بکار میرفت.

در معلولین زیربازو (Below-ElbowAmputtes) چرخش شانه سبب کوتاه شدن کابل وباز شدن انتهای وسیله ی چنگکی شکل می شود و در معلولین بالای بازو (Above-1bow Amputees) براساس اینکه مفصل آرنج به وسیله کابل دیگری با حرکت بالارفتن شانه قفل شده است باشد با حرکت چرخشی شانه می توان دو حرکت باز شدن وسیله یا جمع کردن آرنج را انجام داد.

در ۱۹۴۸ R.Ritter یک پروتز مایوالکتریک دست را بنمایش گذاشت تا کارگرانی که در کارخانه دچار نقض عضو شده اند از آن استفاده کنند ولی استقبالی از این پروتز صورت نگرفت و باید توجه داشت که مطلوب بودن پروتزهای سنتی دست، در مجموع کم است.

ویتالی (VITALLY) و دستیارانش طی بررسی گزارشی داند که هفتاد درصد معلولین دست، این پروتزها را نپذیرفته اند این نتیجه شگفت انگیز را می توان چنین توجیه کرد که فقدان یک دست زندگی انسان را مختل نمی کند ومانع کارایی آن نمی شود البته معلولیت بنحوی سبب محدود شدن به زحمت افتادن وفشار روانی می گردد، اما اگر پروتز فایده قابل توجهی برای معلول نداشته باشد او ترجیح میدهد که بدون استفاده از ان به زندگی خود ادامه دهد، بخصوص اینکه ا ستفاده از آن برای او مشکل ظاهری و نحوه بکارگیری آن باعث جلب توجه دیگران شود.البته در جهت رسیدن به فایده های بیشتر در دست مصنوعی، پس از توسعه تکنولوژی الکترونیک مسئله استفاده از سیگنالهای مایوالکتریک در کنترل دست مصنوعی مطرح گردید.

تحقیقات اولیه توسط Reltter و در ادامه آن korbinsky در شوروی منجر به ارائه اولین سیستم کنترل مایوالکتریکی با کاربرد کلینیکی گردید واز آن پس تاکنون در کشورهای مختلف جهان از قبیل کانادا- سوئد- یوگسلاوی-ایتالیا-آمریکا –انگلستان به طراحی و اصلاح سیستم کنترل مایوالکتریک در پروتزهای دست پرداختها ند ودر این طراحی ها سیگنال ورودی الکترومایوگرام نقش کنترل کننده ON/OFF را برای راه اندازی موتور محرکه پروتز دارد.

در این روش ساده از الگوریتم های شناخته الگو وروش های پیچیده پردازش سیگنال استفاده نمی گردد بلکه از هر محل الکترود برای کنترل تنها یک حرکت استفاده می شود.

هم اکنون این روشها بطور موفقیت آمیزی برای طراحی وساخت پروتزهای دست مورد استفاده واقع شده اند. بخصوص در مواردیکه یک یا دو حرکت مورد نظر باشد، این پروتزها توسط معلولین بکار گرفته شده اند.

یک پروتز دست مصنوعی برای اینکه بتواند بخوبی و بطور کلینیکی توسط معلولین پذیرفته شود باید دارای خصوصیاتی باشد که در بسیاری از موارد از نظر تکنولوژی وطراحی با یکدیگر متناقض می باشد برای مثال دست مصنوعی از یک طرف می بایست دارای قیمت و وزن مناسب باشد و حالات زیبایی در آن رعایت گردد و و از یکطرف باید بسادگی قابل کنترل باشد وفرد معلول بایستی بتواند با حداقل خطای ممکن حرکت پیش بینی شده را بدون نیاز به تمرکز فکری زیاد که موجب خستگی وی شود، انجام دهد که معنی پیچیده شدن بیشتر سیستم، گرانی و پرمصرف بودن آن وسنگینی پروتز می باشد.

یک پروتز دست باید حتی المقدور حرکات عملکرد آن شبیه دست سالم بوده و نسبت به دستورالعمل های ارسالی از سوی فرد معلول بلادرنگ عمل نماید وبطور کلی یک پروتز دست نه فقط بر مبنای شاخص های مکانیکی بلکه براساس اینکه در مجموع سیستم انسان- ماشین قابل قبول واقع گردد، مورد ارزیابی وقضاوت قرار میگرد.

پیچیدگی عملکرد پروتز دست مصنوعی در قدم اول مستقیما متناسب با مقدارو سطح معلولیت دست می باشد زیرا که با افزایش سطح معلولیت پروتیز می بایست قادر به انجام توابع حرکتی پیچیده تری باشد.

از اولین دستهای ساخته شده تا دستهای نوین امروزی، دو حرکت عمده به چشم می خورد:

یکی شناخت دست طبیعی و چگونگی عملکرد آن ودیگری کنترل حرکت

اولین حرکت منجر به ساخت دستهای تکامل یافته تر نظر Epp EMG گردید وحرکت دوم با توجه به تکنولوژی روز به بهبود کنترل پرداخته است.

با وجود پیشرفت های بسیار در زمینه کنترل دستهای تولید شده امروزی فاقد کنترل کننده های نوین می باشد زیرا:

۱-بکارگیری یک زمینه تئوری در کار عملی به ویژه کاربردهای خاص نیاز به افرادی دارد که در هر دو زمینه آشنایی کافی داشته باشند( نظیر کنترل ومهندسی- پزشکی)

۲-دست مدد جو به صورت سیرنتیکی عمل می کند و نظیر ربات حرکات آن از قبل تعریف شده نمی باشد. از این رو در کار کنترل علاوه بر محدویت زمانی (به جهت عملکرد بی ورمک) باید قابلیت یادگیری در سیستم وجود داشته باشد تا در طول زمان بکارگیری دست ساده تر باشد

دریافت فایل

مقاله در مورد دست مصنوعی سیبرنتیکی – دانلود مقاله

magirans.com/مقاله-در-مورد-دست-مصنوعی-سیبرنتیکی.htm

Diese Seite übersetzen

دست مصنوعی سیبرنتیکی. مقدمه انسان از دير باز در جستجوي رفع معلوليت خويش بوده است و براي معلوليت عضوهايي مانند دست و پا،قطعات چوب و فلز را براي …

دست مصنوعی بایگانی – مجلۀ فناوریهای توان‌افزا و پوشیدنی

www.exos.ir/tag/دست-مصنوعی/

Diese Seite übersetzen

مروری بر اخبار فناوری های ویژه توانبخشی، دست مصنوعی و اسکلت بیرونی در بهار ۱۳۹۷ … در ادامه‌ی این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به مرور این فناوری‌ها …

ساخت اولین دست مصنوعی در غرب ایران – دو فصلنامه دانش های بومی ایران

qjik.atu.ac.ir/article_7903.html

Diese Seite übersetzen

von حسین پناهی – ‎2016

هدف این تحقیق بررسی چگونگی ساخت و کارکرد آن دست مصنوعی است. روش تحقیق میدانی و … اطلاعات در این مورد از سویی باعث افزایش دانش ماو از دگر سو میراث فرهنگی ما را غنی تر می سازد. کلید واژه: اولین دست … اصل مقاله (1035 K). نوع مقاله: مقاله …

مقاله در مورد دست مصنوعی

bestfile.sellu.ir/product-63682-مقاله-در-مورد-دست-مصنوعي.aspx

Diese Seite übersetzen

دست مصنوعی رفع معلولیت پروتز الکتریکی اندام های مصنوعی پای چوبی دست چنگکی ویتالی الگوریتم دانلود دانلود مقاله دانلود تحقیق دانلود پایان نامه.

مقاله طراحی و ساخت پروتز دست مصنوعی FUM Bionic Hand – سیویلیکا

https://www.civilica.com/Paper-ITCC02-ITCC02_107=طراحی-و-…

Diese Seite übersetzen

در این مقاله، به بررسی رویهی طراحی و ساخت اولین نمونه از پروتز دست بانام FUM Bionic … این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد …

مقاله تحلیل سینماتیکی و دینامیکی دست مصنوعی سایبرنتیک تهران

https://www.civilica.com/Paper-ICBME09-ICBME09_034=تحلی…

Diese Seite übersetzen

دست سایبرنتیک تهران یک دست مصنوعی چند انگشتی است که برای قطع عضوهای ناحیه … این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد …

گامی دیگر در ساخت دست مصنوعی هوشمند | Euronews

fa.euronews.com › دانشدانش و فن

25.02.2013 – ورونیک پردروو در توضیح این مرحله از تحقیقات می گوید:” لازم بود که این دست مصنوعی را به گیرنده های هوشمند مجهز کنیم تا در مورد شیئی که در …

ترنجی | اختراع دست هوشمند ،ایران را در جایگاه سومین کشور دارنده …

https://toranji.ir/…/حمل-30-کیلوگرم-بار-با-دست-مصنوعی-ساخت-…

Diese Seite übersetzen

25.12.2015 – در مورد موضوعی جالب قصد داریم صحبت‌کنیم پس در ادامه همراه ترنجی باشید. … ساخت یک دست مصنوعی هوشمند که بتواند کاملا همانند یک دست واقعی عمل …

تحقیق دست مصنوعی سیبرنتیکی

wiki.shopiran021.ir/wiki/1236/html

Diese Seite übersetzen

07.06.2018 – تحقیق دست مصنوعی سیبرنتیکی: ویکی: اطلاعات ویژه دانشگاهی … بطور موفقیت آمیزی برای طراحی وساخت پروتزهای دست مورد استفاده واقع شده اند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *